Çeki Demiri Seçerken Dikkat Edilecekler

Çeki Demiri Çeşitleri

Araçlarda yük çekmeye yarayan çeki demiri çeşitleri farklı kullanıcıların çeşitli senaryolarda ki ihtiyaçlarına hitap etmektedir. Çeki demiri çeşitleri sabit ve sökülebilir olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer ki aracınızda çeki demirini sıklıkla kullanıyorsanız sabit çeki demiri sizin için ideal olabilir. Hem fiyat olarak oldukça idealdir hem de bakım yapmanıza gerek yoktur. Aracınızın arkasına sabitledikten sonra uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Sökülebilir çeki demiri ise çeki demirine ihtiyacı olmayan fakat zaman zaman çeki demirine ihtiyaç duyan kimseler içindir. Kolayca sökülüp takılabilir. Çıkardığınız zaman çeki demirinin bulunduğu yer neredeyse belli olmaz. Tek dezavantajı sökülebilir çeki demirleri sabit çeki demirleri kadar mukavemetli değildir. Alırken limitlerine dikkat etmek gerekir.

Farklı Senaryolar İçin Çeki Demirleri

Çeki demirleri kendi içinde ikiye ayrılmış olsa da her araç için standart ölçüler yoktur. Bazı çeki demirleri araçların yasal olarak görünmesi gereken plaka gibi noktalarını kapattığı için kullanımı uygun değildir. Bu sebeple bu çeki demiri çeşitleri kendi içlerinde alt başlıklara ayrılmıştır. Sabit çeki demirleri kendi altında flanşlı ve kuğu boynu olarak ayrılmaktadır.

Sökülebilir çeki demirleri ise söküm yönüne göre farklılık göstermektedir. Yatay, dikey, çapraz olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kuğu boynu denilen çeki demiri genellikle hafif araçlarda kullanılmakta, flanşlı olanları ise arazi araçlarında tercih edilmektedir. Sökülebilenlerde ise yatay olanlar bir mandal yardımıyla, dikey ve çapraz olanlar anahtar ile sökülmesi ile birbirinden ayrılmaktadır.

Çeki Demiri Seçerken Dikkat Edilecekler

Çeki demiri seçerken dikkat edilmesi gereken hususlara uyulması can güvenliği için elzemdir. Ustanızla bilmediğiniz yada emin olamadığınız konuları konuşarak süreci ilerletmeniz en doğrusu olacaktır. Her çeki demirinin bir yük kapasitesi olduğu için öylesine bir çeki demiri taktırmanız doğru olmayacaktır. İlk yapmanız gereken çeki demirini ne noktada zorlayacağınıza emin olup daha sonra çeki demiri modellerine bakmaktır.

Eğer bir karavan çekmeyi düşünüyorsanız sabit çeki demirlerine bakmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Sökülebilir çeki demiri çeşitleri çok ağır yükleri yokuş yukarı çıkarırken yetersiz kalabilmektedir. Ama römork benzeri yükleri çekecekseniz sökülebilir modeller tercih ederseniz kullanmadığınız zaman aracınızın arkasında kötü bir görüntü ve diğer araçları tehdit eden bir yapı barındırmamış olursunuz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir