Çeki Demiri Neye Göre Seçilir?

Çeki Demiri Neye Göre Seçilir?

Araç sahiplerinin muhakkak bulundurması gereken çeki demiri araca göre farklılık göstermektedir. Dolayısı ile her araca aynısı kullanılamaz. Satın alırken satan firmaya araçla ilgili gerekli bilgiler verili ona göre bir çeki demiri talep edilmelidir. Bunun yanında ürünü alırken Avrupa Topluluğu EC94/20 standartlarına sahip belgesinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu sertifikaya sahip olmayan ürünü aracınıza monte ettirseniz daha ruhsata işletemezsiniz. Ürünün tam olarak monte edilebilmesi içinde araca uygun olması gerekmektedir. Yani ürün araca uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiş olmalıdır. Montajı ise alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü mekanik bilgi donanımı gerekmektedir. Ürün montajı sağlandıktan sonra ise ruhsata işletmek için bazı evraklar gereklidir. Eğer montajı yetkili bir firmada yaptırırsanız ruhsata işletme sırasında gerekecek evraklar size firma tarafından verilecektir.

Çeki Demiri Bağlantısı

Aracın arka tampon kapağında bulunan ve bazı araçlarda gizlenirken bazı araçlarda görünür yerleştirilen çeki demiri kanca şeklindedir. Aracın arka kısmına römork, tekne ve karavan gibi motorsuzların taşınabilmesi için takılır. Bu sebeple çeki demir bağlantısı güvenilir bir şekilde yapılması hayati önem taşır. İlk olarak arka tampon ortalanarak bağlantısı yapılmalıdır. Çeki demiri bağlantısı yapıldıktan sonra ağırlık testi ve dönüş testi yapılmalıdır. Bu testlerin yapılması hayati önem taşır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlara ve trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Mekanik olarak montaj sağlandıktan sonra elektriksel bağlantı sağlanır. Araca uygun olarak sinyal kabloları ve stop lambası bağlantıları gerçekleştirilir.

Çeki Demiri Fiyatları

Firmalara göre değişkenlik gösteren çeki demiri fiyatları iki şekilde sunulmaktadır. Montaj dâhil ve sadece ürün olarak fiyat verilmektedir. Fiyatlar her firmada farklı olmakla beraber montaj dâhil fiyatlar her firmada tek ürün fiyatına göre daha uyguna gelmektedir. Ayrıca çeki demiri fiyatları aracın modeline göre de değişkenlik göstermektedir. Dolayısı ile satın almadan önce iyi bir araştırma yapılması gerekir. Çok uygun fiyat veren yerlerde ise Avrupa Topluluğu EC94/20 standardına sahip belgenin olup olmadığı muhakkak sorgulanmalıdır. Alınan yerde montajının da yaptırılması hem daha uyguna gelecektir hem de ileride yaşanabilecek sıkıntılara karşı bir garanti olacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir